Retro poklad: reklamní cedule na Červeném kopci

V Brně na Červeném kopci je starý stadion, a na plotě toho stadionu – směrem do ulice Vinohrady – dodnes přežila pokladnice socialistických reklam. Jsou prorezlé, zarostlé a špatně čitelné, ale přesto vydávají svědectví o době, kdy byly Husákovy děti ještě děti.

Tato cedule upozorňuje na podnik OSPAP v Kratochvílově ulici. Kratochvílova ulice se dnes jmenuje Vídeňská (dlouhá Vídeňská se dříve dělila na Kratochvílovu a Koněvovu), zato OSPAP stále existuje. Název je zkratkové slovo, vytvořené ze slov Odbytové sdružení papírenského průmyslu. Podnik vznikl v roce 1958, v roce 1991 byl privatizován a dnes patří australské skupině PaperlinX. Ten brněnský je pořád na své původní adrese!

cedule1

Také Prefa Brno vám i dnes dodá tvárnice, materiál, který nahradí cihlu. Ulice je nerozluštitelná, ale mohla by to klidně být právě Koněvova. Dnes je brněnské sídlo firmy v Kulkově ulici a podnikové prodejny jsou v Kuřimi, Hodoníně, Oslavanech a Strážnici.

cedule2

V obchodním domě Prior se dal vyřídit výhodný nákup pod jednou střechou, jak stojí na této ceduli. Víte, jak za socialismu vypadaly obchodní domy? Nepodobaly se dnešním nákupním centrům, která mají velkou plochu, na níž najdete různé obchody, navíc jen částečně uspořádané podle sortimentu. Tehdejší obchodní domy byly rozdělené do pater a nabízely i zboží, které se v dnešních nákupácích neprodává: v přízemí bylo třeba papírnictví, v prvním patře hračky a knížky, v druhém oblečení, ve třetím železářství a elektromateriál a ve čtvrtém nábytek a svítidla.

Brněnský Prior stál na náměstí Svobody (jmenovalo se tak i za socialismu).

cedule3

Dnes jsou autobazarů tisíce, dřív byl jen jeden. Ojetá auta se někdy prodávala i za vyšší cenu než nová, protože na nové se muselo dlouho čekat. Za příplatek jste získali auto sice použité, ale hned!

cedule5

Domácí potřeby, železářské zboží, porcelán a keramika se v Gagarinově ulici č. 19 prodávají dodnes: teď je to Vichr na Kobližné.

cedule4

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>